Jira i Confluence to zestaw narzędzi, które znakomicie wspierają realizację procesów biznesowych, a także wspierają utrzymanie i rozwój systemów informatycznych.
Wyobraź sobie jednak, że taki system automatycznie uruchamia klimatyzację w zależności od temperatury i wilgotności w serwerowni lub w magazynie. Albo automatycznie zmienia napięcie zasilające pompę. Jak? Wykorzystując możliwości IoT – Internet of Things.
IoT i Jira – prototyp już jest
Systemy IoT to dynamicznie rozwijający się segment informatyki. Systemy te umożliwiają zbieranie danych z czujników oraz uruchamianie urządzeń wykonawczych.
Prototyp urządzenia, który integruje możliwości systemów Jira & Confluence z systemami IoT, już istnieje.
Prototyp został oparty na komputerze Raspberry PI. Komputerek pracuje pod systemem operacyjnym Debian. Wyróżnia się tym, że stanowi uniwersalną platformę dla wszystkich zainteresowanych wykorzystaniem techniki komputerowej w różnorakich zastosowaniach. Pomyślany jako platforma dla dzieci do nauki programowania jest jednocześnie narzędziem do budowania urządzeń z pogranicza automatyki i telemetrii.

Prototyp ma ekran dotykowy umożliwiający interakcję bez użycia klawiatury. Napisany został w języku Python, który rejestruje zgłoszenia w systemie Jira oraz Confluence. Zarejestrowanie odpowiedniego zgłoszenia jest inicjowane z klawiatury lub też z wykorzystaniem przycisków.
Dodatkowo sama klawiatura sygnalizuje stan danej usług w postaci podświetlenia odpowiedniego przycisku na zielono (usługa dostępna) lub na żółto, gdy występują problemy z daną usługą.
Na ekranie wyświetlana jest informacja o zarejestrowanym typie zgłoszenia, numerze zgłoszenia oraz dacie rejestracji.

Korzystając z wywołań API, komputer Raspberry PI inicjuje rejestrowanie określonych typów zgłoszeń wraz z dodatkową informacją. Zwrotnie Jira przesyła informacje o zarejestrowaniu zgłoszenia (lub błędach) wraz z informacją o zgłoszeniu. Informacje te, po przetworzeniu, są prezentowane na wyświetlaczu. Zestaw wywołań API umożliwia bieżące monitorowanie statusu zgłoszeń.

Oprogramowanie umożliwia także regularne rejestrowanie wyników pomiarów (w tym modelu temperatury) w aplikacji Confluence. Wyniki pomiarów temperatury przeprowadzane są przez czujnik temperatury zintegrowany z interfejsem I2C i są regularnie rejestrowane na wybranej stronie utworzonej w określonej przestrzeni. Dodatkowo rejestrowany jest stan wybranego wejścia binarnego.

Do czego można wykorzystać prototyp?
Oprogramowanie można rozwinąć tak, aby rejestrowało incydenty lub wnioski o usługę w Jirze wraz z informacją o temperaturze w określonym miejscu środowiska oraz o stanie określonych wyłączników.
Dodatkowe wejścia komputera umożliwiają czytanie stanu czujników dwustanowych i podłączenie czujników analogowych z wykorzystaniem standardowych interfejsów (do dyspozycji jest kilka standardów np. I2C, SPI, serial, itp.). Korzystając z przetworników AD, można też czytać wielkości fizyczne mierzone za pomocą czujników analogowych (np. czujniki PT100, fotorezystory, optoizolatory, itp.).
Jakie korzyści daje integracja Jiry z IoT?
Takie zintegrowane stanowiska dają liczne korzyści:
- Ułatwiają zgłaszanie problemów. Dzięki prostej klawiaturze nie jest wymagany dedykowany komputer. W punktach usługowych instalowanych np. w galeriach handlowych trudno niekiedy o odpowiedni sprzęt.
- Poszerzenia spektrum informacji dostarczanych wraz ze zgłoszeniem. Tym samym ułatwia to rozwiązywanie nadesłanych zgłoszeń.
- Ułatwia pracę osobom nietechnicznym, które nie mają odpowiednio wysokich umiejętności do obsługi złożonych programów obsługi zgłoszeń. Taka sytuacja występuje w wielu punktach usługowych.
Czytaj więcej artykułów